Кркобабић: Хајдук Вељко би био поносан
„Неготинска крајина као непресушно извориште спретности, храбрости, одлучности, али и оригиналних обичаја праћених игром, уз звуке, само овом крају својствених инструмената, била је без сумње у центру пажње овонедељних Михољских сусрета, на које би и сам Хајдук Вељко био поносан“, рекао је министар за бригу о селу Милан Кркобабић након манифестације одржане у Неготину.
У препуном Дому Културе у Кобишници испод слике чувених Хајдук Вељка и Чучук Стане смењивали су се извођачи народних игара, песама, здравица, умотворина па чак и бајалица. Целодневни програм дигао је публику на ноге, а посебну пажњу изазвало је извођење нумера на дудуку.
Ова дрвена чобанска свирала, врста је дуге фруле, али дудук је у народу познатији као синоним за незналицу и неупућену особу. На њему се и данас свира, највише у источној Србији, али се фигуративно значење ипак много више одомаћило него право. Етимолози верују да је тај погрдан назив настао јер је дудук као и други дувачки инструмент шупаљ изнутра.
„Свирали су га пастири док су чували овце, претпоставља се да су могли једноставно да је израде, па да је отуда тај синоним за „једноставну“ особу. Међутим, овај инструмент није уопште лако направити, ни свирати, па овај значајан део нашег културног наслеђа никако не заслужује то негативно значење“, рекла нам је Емила Петровић, саветник етнолог – антрополог Музеја Крајине из Неготина.
Протекле недеље Миохољске сусрете приредили су и житељи села Међуречје у Ивањици, где су се деца из пет насеља такмичила у рецитовању епских песама, а бирала се и најбоља чорба са Јавора. У Старом Селу Велике Плане госте је дочекала изложба ношњи и старих заната. У Великој Реци код Малог Зворника пробала се зимница, а код Апатина кобасице. Миониоцу је протеклих дана обележио квиз о народној традицији, а у Ћуприји је одржана ликовна колонија “Село моје, најелепше на свет“. Смедерево је изабрало најлепши пар у ношњи.
У завршници овогодишњих Михољских сусрета предстојећег викенда житељи Тополе у Белосавцима, уз домаћа вина и мед из овог краја, приказаће своје вештине и шаренолик културни програм.
нгг_схортцоде_0_плацехолдер