Кркобабић: Да ли знате шта је шатворисање?

„Стари уметнички занат карактеристичан за западни Срем и источну Славонију који се састоји у припреми и оцртавању сувих тикви носи ово необично име – шатворисање“, рекао је министар за бригу о селу Милан Кркобабић, након одржаних Михољских сусрета у месту Огар код Пећинаца, где је баш ова вештина била звезда програма.

Шатворисање су измислили пастири, док су сате проводили чувајући стоку, а данас ову необичну методу резбарења тиквица, тек малобројни чувају од заборава.  

„Инспирација су војвођански пејзажи, догађаји, природа. Оцртана тиква се стави под топлоту свеће или петролејке да би се добила та топла, смеђа боја. Добије се украсни предмет, који када се поклони представља израз великог поштовања. Такве тикве се чувају и у Етнографском музеју, а једна је у Музеју 25. мај, међу Титовим поклонима“, рекла нам је Ана Антонин која се већ деценијама бави овом методом такозваног подсмеђивања тикви и која је управо на Михољским сусретима одржала радионицу за велики број заинтересованих.

Малишани су се осим у овој старој вештини опробали и у прављењу грнчарије, пустовању вуне, стреличарству и уживали у играма посвећеним кукурузу који је најважнија култура овог краја – такмичили су се у брзом круњењу кукуруза, прављену „чардака од чокања“ и јели  чувене сремске „колаче на курзовини“.

Претходне недеље Михољски сусрети окупили су житеље и госте села широм Србије. Тако су се дружиле Нишлије у Малчи , уз прело, фолклор, ручне производе. Становници Сечња у Јаши Томићу уз етно базар и изложбу фотографија, а Сремске Митровице у Гргуревцима у традиционалним сесоким играма, гурманлуцима и српским народним играма. У Опову и Суботици служиле су се штрудле на „стотину“ начина, У Бољевцу се скакало преко пања, кувао гулаш, у Смедереву – трчало у џаковима, бирао најлепши пар у ношњи и кувала рибља чорба.

Наредне недеље улази се у завршницу овогодишњих Михољских сурета села у којој ће се сретати и сусретати становници села Рашке, Сомбора, Ораховца, Пожаревца, Бојника, Коцељеве, Алексинца, Врања, Деспотовца, Лознице, Лебана, Пожеге и Бајине Баште.

Препоручујемо ...