КРКОБАБИЋ: ДА ЛИ ЗНАТЕ ОДАКЛЕ ЈЕ КРЕНУО „ЗВИЖДУК У ОСАМ“ ?
„Хомоље, Кучево а поред њега село Дубока са непоновљивим вокалним извођачима обележили су ове Михољске сусрете села Србије. Управо одатле је својевремено кренуо и чувени „Звиждук у осам“ незаборавног Ђорђа Марјановића“, изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић и додао „Чаролије и магија Хомоља учиниле су ове сусрете незаборавним“.
„Данашњи дан је круна нашег труда и напора у жељи да организујемо све на најлепши могући начин, да наше село буде добар домаћин и да прикажемо заједно са осталим селима шта Кучево и Хомољски крај уме и има да понуди“, рекла нам је узбуђено Јасмина Стојановић из села Дубока и додала „Ова манифестација значи свима. Потрудимо се данима пре да уредимо село и позовемо госте, да умесимо и спремимо и слатко и слано, деца не спавају од узбуђења пред спортска надметања, а по кућама се ушива ношња и плету кике за фолклорне наступе“.
У овом браничевском крају, на традиционалној манифестацији Министарства за бригу о селу, поред вокалних наступа, пастирског вишебоја и дегустације традиционалних јела, посетиоцима је пажњу привукла и изложба штандова. Свако од седам кучевских села осмислило је и уредило изложбени штанд на свој начин. У овој категорији највише се истакло село Раденка, док је село Дубока однело убедљиве победе у скоро свим категоријама пастирског вишебоја – у скоку у даљ, трчању у џаку, бацању камена с рамена, надвлачењу конопца и мерењу тежине руком као кантаром.
Председник општине Кучево Ненад Микић поручио је, отворивши ову манифестацију, да је „ово прави начин како држава и ресорно Министарство, брину о својим селима. Ова манифестација је пример како се чува традиција, културно наслеђе и све оно што неки регион чини специфичним. Ми као локална самоуправа поносни смо на своје сељане, њихову организацију, елан и труд који су уложили, а након завршеног пута, даћемо још већи допринос да наша села постану и посећена туристичка дестинација“, поручио је Микић.
Михољски сусрети села протекле недеље одржани су и у другим општинама широм Србије.
Житиште је, као и претходних година, поред спортског и уметничког програма, у Равном Тополовцу представило јела од пасуља, биљке којој су захвални што им успева и коју гаји скоро свако домаћинство овог краја.
На југоистоку у Александровцу, Горњи Ступањ је угостио 1100 посетилаца на спортским турнирима и народном вишебоју. Млади су били сјајни на ликовној колонији, а за најбољи штанд изабрано је дело Снежане Арсић. Како каже „ни сама није могла да поверује у своју срећу, јер је недавно добила по другом програму Министарства за бригу о селу средства за куповину сеоске куће са окућницом“.
Власинско језеро је на сусретима сурдуличких села окупило, на 1250 метара надморске висине готово исти број људи и бележи рекордан број пријављених такмичара у свим дисциплинама.
Не заостају ни Ражањ, Блаце и Тутин. И сусрети њихових села памтиће се по веселој атмосфери, навијању, осмесима, старинским посластицама и шареним штандовима.
Овог викенда иста позитивна атмосфера, уз одмеравање снага, најављене су у селима Сенте, Бољевца, Лапова и Сјенице.